Τη Δευτέρα 26 Μαρτίου 2018 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄τάξης επισκέφθηκαν το φούρνο της Καλλιθέας. Η κ. Βερόνικα ήταν εκεί και τους περίμενε για να απαντήσει στις ερωτήσεις τους και να τους μιλήσει για τη λειτουργία ενός φούρνου.

Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από το μέγεθος του ζυμωτηρίου και του φούρνου. Δε μοιάζουν  σε τίποτε με αυτά που έχουν στα σπίτια τους. Ακόμη, τους έκανε εντύπωση το γεγονός ότι το ψωμί ετοιμάζεται όταν τα παιδιά κοιμούνται ώστε να είναι έτοιμο φρέσκο και λαχταριστό πρωί – πρωί.

Η κ. Βερόνικα μας κέρασε φρέσκο ψωμάκι και κουλουράκια. Οι μαθητές μας είπαν “αυτό είναι το πιο γλυκό ψωμί” δεδομένου ότι από το Μ. Εύμοιρο είχαν διασχίσει το δασάκι με τα πόδια για να φτάσουν στο φούρνο της Καλλιθέας και τους είχε ανοίξει η όρεξη.

[slideshow_deploy id=’807′]