[slideshow_deploy id=’659′]Φέτος στο πλαίσιο καινοτόμων δράσεων συνεκπάιδευσης επιλέχτηκε να συνεργαστεί το σχολείο μας με το 1ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης.Το Τμήμα Ένταξης επέλεξε να εκπονήσει περιβαλλοντικό και συνάμα πρόγραμμα επαφής και φιλίας  τόσο με την Στ’ τάξη του Σχολείου μας όσο και με το 1ο Ειδικό Σχολείο.Το πρόγραμμα ονομάστηκε “Τα παιδιά όλου του κόσμου είναι το δάσος της ζωής”.Το πρόγραμμα συμπεριέλαβε πολλές δράσεις όπως κατασκευή μακέτας που εκτέθηκε στο τέλος της χρονιάς στην Δημοτική Πινακοθήκη Ξάνθης,προετοιμασία και παρουσίαση του θεατρικού “Το δέντρο που έδινε” στην γιορτή της λήξης του Σχολείου μας,παιχνίδια και δράσεις στο περιαστικό δάσος του μ.Ευμοίρου Ξάνθης και συνεργασία των μαθητών στους αθλητικούς αγώνες στίβου στο γήπεδο της Ξάνθης ως βοηθοί των παιδιών του Ειδικού Σχολείου.Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με επιτυχία δίνοντας περιθώρια ακόμη μεγαλύτερης συνεργασίας την επόμενη Σχολική χρονιά. Συνεργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί Σισάκη Στεργιανή (εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής),Κέλη Ελληάνθη (εκπαιδευτικός Ειδικής Αγωγής) και Τσολακίδης Αθανάσιος (εκπαιδευτικός της Στ΄ τάξης) μαζί με τους περισσότερους από τους εκπαιδευτικούς του 1ου  Ειδικού Σχολείου Ξάνθης.