Η Ε τάξη του σχολείου μας είχε τη χαρά να συμμετάσχει στο 2ο φεστιβάλ  Παιχνιδιών χωρίς Σύνορα. Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους της διοργάνωσης – Τ.Ε.Φ.Α.Α. του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης- για την πρόσκληση. Ευχαριστούμε τους 150 εθελοντές-φοιτητές, τον υπεύθυνο φυσικής αγωγής της Πρωτοβάθμιας Ξάνθης  και τον Δήμο Ξάνθης.

Ζήσαμε μια εμπειρία εμπλουτιστική, μοναδική. Παίξαμε, αναμειχθήκαμε, γνωρίσαμε άλλα σχολεία , μαθητές/ μαθήτριες και διασκεδάσαμε με εναλλακτικά παιχνίδια. Βιώσαμε τη διαφορετικότητα των ατόμων με οπτική και κινητική αναπηρία. Αισθανθήκαμε ότι ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ δεν έχει γλώσσα, χρώμα, ταυτότητα, εθνικότητα… δεν έχει ΣΥΝΟΡΑ, καταλάβαμε ότι το παιχνίδι είναι χαρά, δημιουργία, έμπνευση, ΖΩΗ.