Το Οχυρό της Νυμφαίας στην Κομοτηνή αποτελεί ένα τμήμα μιας σειράς οχυρωματικών έργων κατά μήκος των ελληνοβουλγαρικών συνόρων. Ο σκοπός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν οι μαθητές να γνωρίσουν βιωματικά την ιστορική αντίσταση των οχυρών στην ναζιστική επίθεση κατά τον Β ΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τον σκοπό και τη διαδικασία της κατασκευής των οχυρωματικών έργων στα σύνορα της χώρας μας με την Βουλγαρία. Γνώρισαν άγνωστα κομμάτια της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας και ξεναγήθηκαν στο πρώτο επίπεδο που ε΄ίναι επισκέψιμο αλλά και στο στρατιωτικό μουσείο του οχυρού. Ευχαριστούμε την 29η ταξιαρχία πεζικού, τον διοικητή του Οχυρού και όλη την ομάδα για τη φιλοξενία και τη μοναδική εμπειρία. Απολαύσαμε την ξενάγηση και αισθανθήκαμε εθνική υπερηφάνεια.