On 29th and on 31st of March experts from Athens Observatory visited remotely our school (classes E and B). The action “beyond edu” introduced students to the world of satellite remote sensing, explained what is it and how do satellites work from space!

We got informed among others about satellites and their contribution to volcano and fires study.  Mr Lefteris Theodoropoulos and Mr Dimitris Marangos were great hosts, both in introducing new knowledge as also playing a Kahoot game!

Our students were impressed, made questions and gave answers. The most amazing concern they had was about space junk and how we could collect it, proving this way how great “Green” and “Blue” Researchers they are!

Την τελευταία βδομάδα του Μάρτη, το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών με τη δράση “beyond edu” επισκέφτηκε το σχολείο μας και συγκεκριμένα τη Β και Ε τάξη, γνωρίζοντας στους μαθητές τι είναι  δορυφορική τηλεπισκόπηση και πώς λειτουργούν οι δορυφόροι από το διάστημα!

Ο κ. Λευτέρης Θεοδωρόπουλος και ο κ. Δημήτρης Μαραγκός ήταν εξαιρετικοί τόσο στην παρουσίαση της νέας γνώσης όσο και στο κουίζ που παίξαμε παράλληλα.

Οι μαθητές μας έδωσαν απαντήσεις, διατύπωσαν ερωτήσεις και έμαθαν πολλά. Το πιο συναρπαστικό όμως ήταν η έγνοια τους για τα διαστημικά σκουπίδια και πώς μπορούμε να τα μαζέψουμε, αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά το υψηλό ενδιαφέρον των Μπλε Ερευνητών για τον πλανήτη και το περιβάλλον.